Jak vybrat správnou podložku pro Vaši podlahu?

Pokud mluvíme o podlahách instalovaných v „plovoucím“ systému, vlastnosti, parametry a komfort použití určuje jak deska (panel), tak i to, na čem je umístěna.

Pokud mluvíme o podlahách instalovaných v „plovoucím“ systému, vlastnosti, parametry a komfort použití určuje jak deska (panel), tak i to, na čem je umístěna.
Díky správnému podkladu poskytujeme jakýsi „základ“ mezi panely a zemí. Podložka nejen chrání podlahu, ale také zlepšuje její výkon. I vysoce kvalitní podlaha může ukázat všechny své výhody pouze tehdy, pokud je společně s funkcí podložky důsledně součástí podlahového systému.

Musíme mít podložku

Podložka musí převzít důležité funkce, protože je základem pro profesionální instalaci podlahy, protože:

  • vyrovnává jakékoli bodové nerovnosti v podlaze, což uvolňuje zlepšuje uzamykací spoj panelů;
  • chrání podlahu před každodenním namáháním při chůzi nebo například před nárazy padajícími předměty, ale také před neustálým namáháním způsobeným těžkým nábytkem.
  • poskytuje účinnou izolaci proti vlhkosti
  • ztlumí místnost - tlumí zvuky kroků v místnosti a poskytuje dodatečnou zvukovou izolaci, když zvuk proniká do podkladu
  • dobrá podložka snižuje náklady na podlahové vytápění.

Pamatujte, že když si koupíte i ty nejlepší a nejdražší podlahy, nedosáhnete požadovaného efektu, pokud se nebudete starat o příslušnou podložku a budete dodržovat pravidla obsažená v pokynech výrobců panelů. Dobře instalované panely a dobrá podložka zaručují pohodlí při každodenním používání podlahy.

Postarejte se o podklad pod podložkou

Pokládku podlahy lze zahájit až po dokončení všech stavebních a dokončovacích prací. Místnost musí být suchá a musí mít účinný ventilační systém. Teplota v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí 18-23 stupňů Celsia a podobnou teplotu by měl mít i podklad. Podlaha musí být položena na stabilní a rovný povrch, jehož odchylka nesmí přesáhnout 2 mm na délku 200 cm. Podklad pro laminátové podlahy musí být suchý a čistý. Protože dřevo a lamináty jsou velmi citlivé na vlhkost, vyplatí se zkontrolovat vlhkost podkladu, v případě vlhkosti větší než 2% výrobce záruku nepřijme.

Izolace proti vlhkosti

Požadavkem většiny výrobců panelů je zajistit parozábranu, tj. Trvalou ochranu proti vlhkosti ze země. Nepoužívání parozábrany je častým důvodem odmítnutí záruky.

Parní bariérou může být speciální fólie s parametrem SD> 75 m (tento parametr nahradil tloušťku fólie, která byla dříve uvedena jako indikátor kvality). Nepoužívejte fólii, která k tomu není určena, např. malířské fólie.

Na připravený podklad by měla být parotěsná fólie rozložena na překrytí 20-30 cm a přilepena páskou odolnou proti vlhkosti. Fólie musí být otočena na stěny do výšky 3-4 cm.

Rychlejší a spolehlivější alternativou je použití podložek s integrovanou parotěsnou fólií 2 v 1 nebo podložkami 3 v 1, které mají kromě integrované parotěsné fólie také samolepicí vrstvu, která je jednodušší připojit podložku.

Nakonec vybereme podložku pod podlahu

Celý sortiment podložek lze rozdělit do dvou skupin:

  • podložky pro laminované panely a vícevrstvé desky,
  • podložky pro vinylové podlahy.

Obě skupiny podložek musí samozřejmě splňovat požadavky evropské normy EN 16354, která striktně definuje, jaké testy a parametry musí výrobek splňovat, aby chránil naše podlahy a byl nazýván podložkou.

Rozdělení do dvou skupin vyplývá ze specifických požadavků, které jsou kladeny na podložky pro různé typy podlah. Vinylové panely osazené speciálně vyfrézovaným zámkem, tzv. „Click“, jsou výrobky s malou tloušťkou, obvykle od 4 do 6 mm. Precizně vyfrézované zámky v těchto panelech vyžadují speciální ochranu - proto by statický tlak, který na sebe musí podložka pod podlahu vzít, měl být alespoň 200 kPa a hodnota doporučená výrobci vinylových podlah je až 400 kPa. Pro srovnání, klasická laminátová podlaha vyžaduje minimální hodnotu 10 kPa - to je až 20krát méně.

Před instalací podlahy by měla být použita podložka vhodná pro místnost a její účel. Podložka zvyšuje pohodlí při používání podlahy a zvyšuje její trvanlivost. Kromě toho může také provádět konkrétní funkci. Podložka může izolovat od chladu nebo naopak dobře vést teplo, pokud chceme použít podlahové vytápění.

Podložky v různých stupních také ztlumí místnost. Vlastnosti a funkčnost podložky do značné míry závisí na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na trhu jsou k dispozici následující:

Polyuretanové minerální podložky (PUM), takzvané podložky Multiprotec nebo podložky s obsahem kameniva zajišťují nejlepší zvukovou izolaci místnosti. Mají velmi vysokou odolnost vůči tlaku, díky čemuž chrání podlahu a zajišťují její trvanlivost. Díky velmi nízkému součiniteli tepelného odporu jsou ideální pro podlahové vytápění. Polyuretanové podložky vám umožní ušetřit až 150-200 EUR za jednu topnou sezónu. Nejoblíbenější podložkou tohoto typu je MULTIPROTEC 1000.

Podložky z extrudovaného polystyrenu (XPS) underlays - ideální pro vyrovnávání drobných nedokonalostí podkladu. Takové podložky mohou mít tloušťku až 6 mm a díky vysoké úrovni tepelného odporu jsou nejlepším tepelným izolátorem mezi podložkami (fungují dobře nad nevytápěnými místnostmi). Navzdory své vysoké flexibilitě si zachovávají trvanlivost díky velmi dobré odolnosti vůči zatížení. Podložka XPS se dodává ve všech formách: tradiční deska, role a nejrychlejší na instalaci v podobě harmoniky. Jsou také extrémně lehké, což usnadňuje přepravu a montáž, zejména pro začátečníky.

Podložky vyrobené z Polyethylenu s vysokou hustotou (PEHD) - podložky tohoto typu jsou vhodné pro podlahové vytápění, plní také svou roli, pokud jde o zvukovou izolaci místnosti, ve které jsou instalovány.

Tradiční podložky – etablovaná na trhu nejdéle, jako je korek, což je slabý zvukotěsný materiál, a časem se rozpadá, což nemusí poskytovat plnou ochranu. Takzvaná ekologická deska, která může navíc odhalit nějaký prach a špínu, a navzdory své vysoké hmotnosti a tvrdosti není odolná vůči vysokému zatížení. Tento výrobek absorbuje vlhkost a vystavuje panely poškození i při nejmenším množství vody. Navíc není vhodný pro podlahové vytápění. Běžně známá PE pěna nebo vlnitá lepenka, stále se vyskytující v některých obchodech, nejsou vhodné jako podklad pro podlahové panely a v souladu s normou EN 16354 by již neměly být používány pod žádnou podlahovou krytinu. Takový materiál způsobuje rychlou degradaci panelů a prakticky eliminuje uznání záruky výrobcem panelu. Podložky se prodávají v různých formách a baleních. Nejoblíbenější na trhu jsou desky, zdánlivě snadno pokládatelné, ale vzhledem k potřebě spojit je páskou se stávají časově náročnější pro větší povrchy. Druhou nejběžnější formou je role, která se díky možnosti rozložení dobře hodí pro pokládku do větších místností. Novinkou na trhu je vějířová skládací podložka. Možnost postupného a přesného pokládání z něj činí nejjednodušší a nejrychlejší způsob instalace podložky. Je položen dokonce 5krát rychleji než tradiční deska. Velmi oblíbená skládaná podložka se nazývá deska nové generace.

Pokud již známe rozdělení podle typu podlahy a známe již technologii, ve které se podložky vyrábějí, je na čase postarat se o dodatečné požadavky na podložky.

Je podložka, kterou hledáte, která nám pomáhá snižovat hluk v místnosti, nebo možná máme podlahové vytápění a chceme ji využívat nejefektivněji, nebo naopak, máme dole chladnou místnost a chceme se od ní izolovat. Známe své potřeby a můžeme do vozíku zabalit vhodnou podložku.

Za prvé, tlumení zvuku

To je parametr, který je třeba vzít v úvahu při výběru laminátové podlahy. Za prvé, díky své struktuře jsou laminátové panely mnohem hlasitější než jiné typy podlah.

Hluk z používání podlahy sice nelze úplně eliminovat, ale lze ji vhodnou podložkou výrazně snížit.

Redukce zvuku je dána v případě:

- zvuk kroků při chůzi (RWS - Reflected Walking Sound) v procentech (%), - platí pro laminované panely

- v případě útlumu přenosu hluku do nižších místností (IS - Impact Sound) v decibelech (dB), u laminátových, vinylových a vícevrstvých panelů.

Co to znamená? Snížení hluku o 10 dB odpovídá 50% ztlumení pro lidské ucho.

Podložky ze série PUM, tj. Výrobky z řady Multiprotec, perfektně absorbují zvukové vlny a ztlumí podlahu. Rozdíl v používání podlahy je kolosální, klepací efekt je téměř úplně eliminován.

Ochrana podlahy

Při nákupu nové podlahy s ní nechceme mít problémy alespoň pár let. Nejkřehčí a nejcitlivější prvky panelů jsou jejich spoje, nazývané zámky. Klíčovou roli v ochraně podlahy hraje vhodná podložka a nejdůležitější parametry popisující pevnost podložky jsou pevnost v tlaku (CS) a dynamické zatížení (DL).

Pro místnosti s podlahami vystavenými vysokému provozu - jako jsou chodby, čekárny nebo místnosti, kde často přesouváme těžké předměty - např. křeslo na kolečkách, zvolte podložku s nejvyššími parametry CS a DL. Čím vyšší jsou hodnoty „CS“ a „DL“, tím lépe podložka chrání systém click-lock před mezerami nebo zlomením. Při zvýšených požadavcích by hodnota „CS“ měla být alespoň 60 kPa u vícevrstvých desek a laminovaných panelů a 400 kPa u vinylových klikových podlah.

 

Neplaťte zbytečně navíc za podlahové vytápění

O typu podlahy se rozhoduje v rané fázi investice. Při výběru podlahy je třeba vzít v úvahu tepelný odpor podkladu. Čím nižší je hodnota tepelného odporu systému, tím rychleji se místnost ohřívá a tím nižší jsou účty za vytápění.
Bylo prokázáno, že tepelný odpor podlahového systému (podlahová krytina + podložka) by neměl překročit 0,15 m2K / W - (norma EN 16354 a směrnice DIN EN 1264).

Pro určení tepelné izolace podlahového systému sečtěte hodnotu tepelného odporu podlahy a podložky. Například: laminátová podlaha o tloušťce 8 mm má tepelný odpor cca. 0,08 m2K / W. Pro takovou podlahu bychom měli použít podložku s tepelným odporem pod 0,07 m2K / W. Je zřejmé, že čím nižší je tepelný odpor, tím větší jsou úspory na vytápění.

Standardní 8 mm panel a oblíbená 5 mm podložka z ekologické desky představují ztrátu téměř 200 EUR ročně. Podložky Multiprotec jsou díky velmi nízkému tepelnému odporu několikanásobně lepší.

Jak hledat podložku v obchodě?

Pokud jsme již přišli do obchodu, kde je výběr velmi velký a prodavačka je zaneprázdněna - použijme nejjednodušší řešení - štítek na výrobku. Mnoho evropských řetězců pro kutily má výrobky ze série SECURA AQUASTOP SMART od ARBITON. Tyto podložky obsahují integrovanou parotěsnou fólii a lepicí pásku, díky nimž nejen urychlují pokládku, ale také poskytují 100% ochranu podlahy. Barevné lepenkové krabice a intuitivní komunikace na etiketě je způsob, jak rychle a správně najít produkt, který vás zajímá. Velké, čitelné ikony nám napoví, jaké funkce produkt má. Důležitá je také značka MADE IN EU, která v tomto případě znamená nejvyšší kvalitu.

Přihlaste se k odběru newsletteru

Chcete průběžně dostávat informace o firmě Arbiton? Vědět jako první o všech novinkách? Přihlaste se k odběru newsletteru

© 2024 ARBITON

Products added for comparison: 1 POROVNAT Clear