Vinylové podlahy v interiéru ve stylu boho

Téma aranžování interiéru v době, kdy domy či byty přestaly sloužit pouze k přespávání, se stalo nezvykle důležitým. Můžeme říci, že zažíváme jakýsi boom krásně upravených a promyšlených interiérů.

In this article...

  Téma aranžování interiéru v době, kdy domy či byty přestaly sloužit pouze k přespávání, se stalo nezvykle důležitým. Můžeme říci, že zažíváme jakýsi boom krásně upravených a promyšlených interiérů. Téma aranžování interiéru v době, kdy domy či byty přestaly sloužit pouze k přespávání, se stalo nezvykle důležitým. Můžeme říci, že zažíváme jakýsi boom krásně upravených a promyšlených interiérů. Prostor, v němž trávíme tak hodně času, by měl být pro nás azylem, měl by dobře působit na naši psychiku, náladu a přitom plnit všechny naše potřeby a být funkční. Jedním z trendů posledních let je styl boho, který se inspiruje různými kulturami. A právě na něj se nyní trochu podrobněji zaměříme.

  Styl boho - několik málo slov o původu jeho názvu

  Odkud se tento název vlastně vzal a co znamená? Boho je zkratka pocházející od slova „bohema“ (franc. la boheme), které označovalo cikánskou uměleckou bohému působící v Paříži v XIX. století. Svoboda a nekonvenčnost byly charakteristickými vlastnostmi svobodných pařížských umělců - doprovázely jejich život i tvorbu. V 60. a 70. letech móda stylu boho ožila. Hippies totiž hledali něco mnohem přirozenějšího a skutečnějšího, protože se už nemohli dívat na fádní plastové výrobky, v nichž se svět začal utápět. Ve stylu boho našli mimo jiné přírodní materiály, množství barev, bohatství vzorů... To a ještě mnohem více nápadů pocházelo z dalekých krajin. Tam hledali originalitu - na exotických místech, která byla nezřídka osídlena jen kočovníky. Inspiraci poskytovaly také výpravy a cestovatelé, kteří rovněž vedli poměrně nestandardní životní styl, což na mnohé dělalo dojem. Oni také bydleli v domech vyvedených ve stylu boho mnohem dříve, než vůbec přišel do módy.

  Význam cestování pro styl boho.

  Interiérový styl boho, který se z uměleckého světa přesunul do světa módy či právě aranžování interiérů, je bezpochyby velice úzce spjat s cestováním. Sází především na doplňky boho. Populární je bambus, přírodní vzory (rovněž zvířecí), motivy a materiály. Žádoucí jsou rovněž všechny druhy suvenýrů z cest, které vytvářejí neopakovatelné dekorace. Unikátní socha z Afriky, rámeček z blešího trhu v Barceloně nebo třeba koš z mořské trávy dovezený z nějakého exotického ostrova? Nejdůležitější je to, aby měly historii, aby to nebyly jen další lapače prachu v našem obýváku. Ale lapači snů určitě být musí, zejména pak ve stylu etno. Ideálním prvkem v bytě budou takové doplňky, jako jsou etnické masky nebo figurky. Hledejte unikátní věci, protože ty jsou pro styl boho přímo stvořeny. Byt nebo obývací pokoj ve stylu boho díky nim získají zcela unikátní kouzlo.

  Vlivy z různých koutů světa

  Byt ve stylu boho často charakterizují světlé barvy - jako základ, protože rozhodné barvy, jako je třeba červená, fialová, oranžová nebo růžová, je také hodně - etnické vzory a především bohatství vzorů. Podívejme se na to, co tento styl, který je tak populární v posledních letech, načerpal na různých kontinentech.

  Maroko

  První zemí, jejíž vliv je v interiérech vyvedených ve stylu boho výrazně vidět, je Maroko. Velké množství vzorů a barev, měkké koberce a koberečky, lampiony, nízké taburety a křesla, ratanový nábytek - rovněž ten původem ze zahrady. Naše ložnice může být skutečnou útulnou oázou klidu ve stylu boho. A když si ještě namontujete závěsné křeslo, rozmístíte správně zvolené doplňky nebo nové vybavení, jako třeba nábytek, získá prostor skutečný boho charakter.

  Evropa

  Evropa je dalším kontinentem, z něhož boho čerpá. Mezi čtyřmi stěnami inspirovanými tímto stylem se určitě setkáme se suvenýry z cest, nejrůznějšími koši a doplňky z ratanu, přírodními materiály, jako je len nebo volna, ale také s dřevěnými podlahami, na kterých je položen koberec. V takto upravených interiérech se velice často setkáváme s určitým chaosem vzorů. Styl boho je totiž spojen s prolínáním se vzorů a barev, tzv. vrstevnatostí. Polštáře můžete položit jeden na druhý, každý může byt jiný a originální, a přesto se k sobě budou hodit. Podobně je tomu s koberci: na větším leží dva menší, s úplně odlišným vzorem nebo strukturou. Malý kobereček či přehoz můžete položit také na sedací soupravu. Ve stylu boho se může z věcí, které se k sobě vůbec nehodí, stát ideální souhra. I přesto je ovšem naprosto nezbytné zachovat míru, aby nebyl interiér zcela přeplácaný. Ale bezpochyby je to proveditelné, o čemž se za chvíli dozvíte.

  Latinská Amerika

  Množství vzorů na obvykle originálních obrazech a grafikách nebo přehozech či dokonce na lapačích snů, to jsou další vlivy výrazně viditelné ve stylu boho, které pocházejí z Latinské Ameriky. Odtud také pochází láska k přírodním kůžím, nábytku a dekoracím z ratanu či bambusu nebo třeba z rustikálního dřeva. Styl boho odsud převzal třásně, kterými jsou bohatě zdobeny záclony, přikrývky, polštáře apod. No a samozřejmě nesmíme v domě zapomenout na zelené kaktusy a sukulenty!

  Jak zvládnout bohatost a různorodost

  Styl boho je tedy stylem, který je, jak se zdá, velice těžké zvládnout. Ale i v tomto chaosu je jakási metoda! Interiéry vyvedené ve stylu boho přitahují pozornost a přinejmenším nepůsobí přehnaným dojmem. Samozřejmě jako u všeho, i zde je nutné zachovat míru. Ale nebojte se slučovat mezi sebou předměty, materiály nebo struktury, které na první pohled spojit nelze. Jako základ můžete použít sladěné světlé barvy: béžovou a hnědou. Dokonale se osvědčí etnické vzory, bambus, ratan, proutí, přírodní tkaniny, jako je třeba len nebo bavlna. Interiér ve stylu boho musí být útulný a milý, bohatě vybaven oblíbenými knihami, které mohou být uloženy na podlaze nebo v koších. Nábytek v interiéru ve stylu boho nemusí být koupený v designérských salonech, i když i ony nabízejí širokou škálu krásných kousků ze skutečného dřeva. Dobré je, budou-li se snoubit s nábytkem, který má duši, jako jsou třeba dřevěné skříňky nalezené někde na bleších trzích nebo bazarech či na půdě po babičce. Takové památky jsou pro boho interiéry přímo poklad! Nejlepší je, když jsou dobře exponovány, aby nebyly zcela zakryté.

  Přesto přese všechno toho nesmí být příliš.

  Nábytek charakteristický pro styl boho je natolik malý a mobilní, že je možné jej snadno přemisťovat a měnit tak aranžmá. I přes takovou bohatost je možné styl boho zvládnout Když totiž uvidíte, že se Váš dům začíná měnit ve sklad haraburdí a boho ložnice začíná připomínat džungli, zvolněte. Interiér ve stylu boho nutně neznamená to, že by věcí v něm muselo být hodně. Vzory, doplňky, květiny jsou vždy vhodné, ale v omezeném, rozumném množství. K tomu, abyste mohli spojovat lidové vzory s rozhodnými barvami a strukturami, je nutné získat trochu praxe. Stejně důležité je zvolit si správnou podlahovou krytinu, abyste díky ní mohli exponovat koberce a běhouny, které interiéry ve stylu boho přímo milují!

  Styl boho a vrstvy

  Byl jeden hrdina ze slavné pohádky, který měl vrstvy a těmi se pyšnil!. Dekorace boho má rovněž vrstvy, dokonce hodně vrstev, které jsou hodně v módě. V boho interiérech nám často učaruje dovednost zvolit barvy nebo vzory. Na sobě položené barevné polštáře na měkkém, tónovaném kanapi v obýváku, deky, běhouny na lavici. Taková vrstevnatost zvýrazňuje mnoho odstínů ve stylu boho. Pohovky, křesla, komody, koše nebo krabice mohou být rovněž postaveny na sobě, čímž vytvářejí jedinečné kombinace. Na rozdíl od skandinávského stylu by měl být byt ve stylu boho útulný a příjemný na omak.

  Nevídané boho kombinace

  V domě můžeme samozřejmě kombinovat nábytek se starými nálezy vintage, ovšem design by měl být bohatý na doplňky z přírodních materiálů, peří, papíru. Nemůže být ani řeči o chladném, čistém a sterilním interiéru, v němž je všechno sestaveno do kostky bez jakýchkoliv vrstev. Je zde naopak hodně zeleně a skutečných květin. A nejen na parapetech, ale skutečně všude. V květináčích z ratanu nebo makramy zavěšených pod stropem v obývacím pokoji nebo ložnici či koupelně. Vyvedení interiéru ve stylu boho bez použití květin prakticky není možné. Přinejmenším nedoporučujeme to zkoušet. Přírodní charakter je zde totiž nejdůležitější - inspirace přírodou je nejdůležitější. Kromě toho květinami vyzdobený obývák nebo kuchyně vypadají skvěle, a to nejen ve stylu boho.

  Podlahy v interiéru boho

  U každé stylizace interiéru hrají velkou roli podlahy. Nejinak je tomu i v tomto případě: interiér ve stylu boho je také spojen s charakteristickými podlahami. Jelikož je styl boho velice bohatý na množství barevných a vzorovaných doplňků, je dobré vsadit na podlahu, která bude trochu více tónovaná, ale za to ideálně zapadne do přirozenosti stylu boho. Pamatujte však na to, že kromě vzhledu je nutné věnovat pozornost také komfortu a užitným vlastnostem podlahy. V interiérech tohoto typu se osvědčují populární vinylové podlahy, zejména pak ty, které imitují skutečné dřevo. S jejich pomocí budete moci připravit byt ve stylu boho a ideálně tak podtrhnete i ty nejmenší detaily.

  Neuvěřitelným způsobem připomínají dřevo

  Na nejkvalitnějších vinylových podlahách jsou vidět suky a praskliny, rozmazané skvrny nebo letokruhy. Díky správně zvolené podlaze získává interiér přírodní barvy - a nejen obývací pokoj, ale také kuchyně, koupelna nebo ložnice ve stylu boho. Každá z těchto místností může být vyvedena ve stylu boho, zvolíte-li správný základ, kterým bude krásná a přirozená podlaha. Tím spíš, že styl boho sází rovněž na koberce, koberečky, běhouny nebo sedací polštáře. Často jsou přímo na podlahu umisťovány květináče nebo koše - populární je ratan, bambus nebo třtinová tráva. Obývací pokoj může také vypadat trochu jinak a namísto standardní knihovny - nebo kromě ní - můžete své oblíbené knížky položit do stohu u zdi přímo na podlahu. Barvy jejich hřbetů podtrhnout celé aranžmá a současně zdůrazní styl boho.

  Jaké podlahy zvolit pro styl boho

  Styl boho i obývací pokoj ve stylu boho vyžadují výjimečné podlahy. Z nabídky firmy Arbiton nabízíme například vinylové podlahy Liberal v barvě Dub Pasadena. Jejich přirozená teplá barva a výrazně vyvedená struktura dřeva jsou vhodné pro mnoho stylizací a zcela jistě Vás nezklamou ani v interiéru vyvedeném ve stylu boho. A mimochodem materiály, z nichž jsou vyrobeny, garantují to, že budou tiché a díky tomu bude Váš boho byt ještě útulnější a příjemnější. Dalším modelem jsou krásné podlahy Aroq Wood Dub Pasadena. Podobně, jako tomu bylo u předchozích, dokonale imitují dřevo a jejich světle béžový odstín s výrazně vyvedenými letokruhy bude ladit s mnoha druhy nábytku - i s tím, který je charakteristický pro styl boho.

  Voděodolné podlahy v boho domácnosti

  Pozornost je nutné věnovat také uživatelskému komfortu voděodolných podlah a to zejména proto, že v interiérech ve stylu boho je mnoho květin. Stojí nebo visí v květináčích, ale stejně často jsou umisťovány přímo na podlahu, takže je dobré, aby byla připravena na případný kontakt s vodou. Vinylové podlahy jsou bezpečné a tak si díky nim můžete ve svém bytě připravit úžasnou džungli bez obav z toho, že by to ohrozilo podlahy v obýváku, ložnici nebo kuchyni.

  Jak doplnit styl boho

  Na vinylových podlahách budou boho dekorace, jako jsou např. koše nebo sedací polštáře, vypadat přímo ideálně. Inspirace při vybavování interiéru ve stylu boho můžete čerpat z cest, ale nejen z nich. Stačí navštívit nějaké zajímavé muzeum, hospůdku, obchod, podívat se na instagramové profily, které se inspirují stylem boho nebo obecně dekorováním interiéru. Inspirace najdete také na bazarech. Nejlépe je začít plánovat svůj interiér právě od stálých prvků, jako jsou třeba podlaha nebo stěny. Poté přidejte boho nábytek a nakonec další dekorace v tomto stylu. Vše pak doplňte etnickými vzory.

  Květiny v boho interiéru

  Jak jsme již zmínili, styl boho v domě znamená také zeleň a boho obývák by měl být plný květin - nejlépe živých a velkých, rovněž exotických, např. kaktusů nebo sukulentů. Styl boho v interiéru krásně podtrhují okázalé monstery nebo exotická agave. Klasický styl boho poznáte podle toho, že ideálně komponuje motivy přejímané z různých kultur. Boho interiéry přímo vybízejí, abyste v nich bydleli. Jsou teplé, útulné a inspirující. Styl boho Vám totiž nedovolí se nudit.

  Spojování věcí z různých světů.

  Vrátíme-li se k nábytku, je často vídanou praxí vyvarování se používání souprav nábytku nebo doplňků. Například v kuchyni často narazíme na dřevěný kulatý stůl, kolem něhož stojí židle - každá z druhé ruky: z expozice, od tety, z půdy nebo z bazaru. Ti, kdo milují styl boho v interiéru, velice často sami renovují nábytek vintage a vyplňují s ním boho prostory. Můžete spojovat také různá stínítka a lampy, což rovněž přináší úžasný efekt a zajistí, že styl boho prostě pocítíte.

  Co se hodí do boho interiéru

  Interiéry ve stylu boho skýtají mnoho možností a řešení, přičemž čerpají z řady stylů z průběhu staletí. Některé motivy převzal ze stylů, které byly módní v dané době. Boho domácnosti mají často klima, které si velice snadno zapamatujete. Jsou teplé a útulné, což způsobují mimo jiné lněné záclony nebo barevné materiály s četnými strukturami, z nichž jsou ušity deky, přehozy, povlaky na polštáře třeba v obýváku. Při vybavování bytu ve stylu boho zvolte k základnímu nábytku nebo k podlahám dokonale imitujícím dřevo nejlépe doplňky, o kterých zde již byla řeč. Etnické vzory, přirozené barvy, dřevěné skřínky jsou stejně důležité, jako základ, ne-li důležitější. Právě ony totiž vytvářejí v domácnosti styl boho.

  Inspirace je všude kolem nás

  Pokud Vás styl boho zaujal, neváhejte použít nápady, které jsme představili v našem článku, ale nebojte se použít vlastní nebo jinde odkoukané inspirace. Pokud cestujete, bude pro Vás snazší získat suvenýry z dovolených. A chcete-li získat věci s duší, navštěvujte bleší trhy nebo internetové aukce. Látky a koberečky najdete v řadě obchodů, můžete si také ušít barevné potahy na polštáře či jiné doplňky. Hande made se ke stylu boho ideálně hodí. A pamatujte: vždy jednejte s mírou. Dokonce i u vzletného a rozevlátého stylu boho neuškodí trocha střídmosti. Přejeme Vám mnoho úspěchů s vybavováním interiéru ve stylu boho.

  © 2024 ARBITON

  Products added for comparison: 1 POROVNAT Clear